ویژگی بادگیر مناسب

قطعا بسته به مقصد سفر انتخاب بادگیر مناسب از لوازم ضروری سفر است. معمولاً سرعت باد از متغیرهاییست که قابل پیش‌بینی نیست و در صورت پیش‌بینی، نسبت به دیگر عوامل طبیعی تغییرپذیرتر هستند. معمولاً وزش باد در مناطق اجرای تور (جنگل‌ها، کویر‌ها و کوه‌های کم ارتفاع) مناسب هستند، اما در برنامه‌های کوه‌پیمایی توصیه ما این است که حتماً در کوله‌پشتی خود یک بادگیر همراه داشته باشید. اگر تا به حال بادگیر نداشتید این مطلب شما را برای خرید یک بادگیر مناسب راهنمایی می‌کند.

بادگیر چیست؟

به لباس‌هایی که صرفاً برای شرایط باد در نظر گرفته‌ شده باشند بادگیر گویند. این دسته از پوشاک برای سفر در طبیعت (به‌خصوص در ارتفاعات که سرعت باد بیشتر است) مناسب است. بادگیرها معمولاً ضد آب هستند و در شرایطی که بارش باران با وزش باد همزمان شود، عایقی بسیار مناسب برای شما هستند. نوع معمولی بادگیر نیز وجود دارد که فقط محافظ در مقابل باد است و حالت ضد آب ندارد. این نوع بادگیرها نسبت به نوع ضد آب آن نیز قیمت کمتری دارند.

گاهی وقت‌ها علت تمام سرمایی که حس می‌کنیم فقط وزش باد است و دمای هوا به خودی خود مناسب است. در این شرایط بادگیرها بهترین گزینه‌اند.گاهی وقت‌ها علت تمام سرمایی که حس می‌کنیم فقط وزش باد است و دمای هوا به خودی خود مناسب است. در این شرایط بادگیرها بهترین گزینه‌اند.

 مزایای داشتن بادگیر چیست؟

حتما بارها در مناطقی قرار گرفتید که وزش باد در آن زیاد باشد؛ گاهی وقت‌ها علت تمام سرمایی که حس می‌کنیم فقط وزش باد است و دمای هوا به خودی خود مناسب است؛ در این حالت با پوشیدن یک بادگیر، هوا را برای خودتان مطبوع خواهید کرد. علاوه بر آن بادگیرها حجم و وزن کمی دارند و جای زیادی را در کوله‌تان نمی‌گیرند.

بادگیرها حجم و وزن کمی دارند و در یک مشت جمع می‌شوند.بادگیرها حجم و وزن کمی دارند و در یک مشت جمع می‌شوند.

ویژگی‌های یک بادگیر خوب

1. اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لایه‌ها را هم در زیر آن به تن داشت، بدون اینکه حالت فشردگی پیش بیاید و یا مانع حرکات و انعطاف بدن شود.

اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لایه‌ها را هم در زیر آن به تن داشت.اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لایه‌ها را هم در زیر آن به تن داشت.

2. بادگیر باید دارای کلاه با یک نقاب باشد. بهتر است که در قسمت گردن دارای ریسمان‏‌های کشیدنی برای کوچک‌تر کردن قسمت صورت باشد تا باران صورت و گردن را خیس نکند.

3. کلاه بادگیر باید آن‌قدر بزرگ باشد که بتوان یک کلاه ایمنی در زیر آن بر سر گذاشت، ولی درعین‌حال بزرگی آن باعث محدود شدن دید (مخصوصاً در جوانب) نشود.

4. یک بادگیر خوب باید قابلیت بازشدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین‌ها را داشته باشد. این قابلیت باعث می‌شود بتوان تهویه در لباس به وجود آورد و یا آن را محکم بست.

یک بادگیر خوب باید قابلیت بازشدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین‌ها را داشته باشد.یک بادگیر خوب باید قابلیت بازشدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین‌ها را داشته باشد.

5. دندانه‌های زیپ‌ها بزرگ و مقاوم باشند و روی زیپ  زبانه داشته باشد تا آن را از خیس شدن حفظ کند ولی اجازه تهویه لباس را بدهد. (بعضی از زیپ‌ها از جنس ضدآب هستند.)

6. درزها و دوخت‌های آن ضدآب و عایق و محکم باشند.

7. دسترسی به داخل جیب‌ها با دستکش و درحالی‌که کوله را به پشت دارید، آسان باشد.

8. جیب‌ها باید دارای درپوش مناسب برای محافظت از باران باشند.

9. قد آن به‌اندازه کافی بلند باشد و تا زیر قسمت کمر شلوار را بپوشاند و در این قسمت  یک‌بند کشیدنی  داشته باشد تا قسمت پایین‌تنه را کیپ کند.

10. آستین‌ها قسمت مچ را کاملاً بپوشانند. چسبانک، قزن قفلی و گیره‌های مخصوصی قسمت مچ را کاملاً کیپ نگه دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *