پتوی نجات چیست؟

پتوی نجات که به عنوان پتوی فضایی نیز شناخته می شود، از یک لایه پلاستیکی نازک و بادوام تشکیل شده است که یک طرف آن آلومینیومی و اغلب طرف دیگر با روکش طلایی است. معمولاً برای حفظ دمای بدن مصدوم پس از نجات استفاده می شود.

کاربرد های پتوی نجات چیست؟

پتوی نجات

زمانی که در مکان های وحشی یا باز هستیم که نیاز به گرما داشته پیشگیری حیاتی برای یخ زدگی یا مرگ  است. پتو اضطراری کاربردهای بی شماری در بقا و کمپینگ دارد و تقریباً حجیم است و آن را به محصولی تبدیل می کند که همیشه باید در چمدان شما باشد. این یک محصول بسیار ارزان و سبک است که باید در تمام گردش ها، گردش ها یا سفرهای کمپینگ خود از آن استفاده کنید، زیرا کمترین روزی که انتظار می رود می تواند شما را از دردسر خلاص کند. لایه نازک پلی اتیلن ترفتالات با پوشش آلومینیوم (PET) در ابتدا در اوایل دهه 1960 به عنوان یک “پتوی فضایی” توسط مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا برای محافظت از فضاپیما در برابر گرما ساخته شد. این فیلم اولین بار برای محافظت از مردم در برابر سرما توسط شرکت کنندگان در ماراتن شهر نیویورک در سال 1978 استفاده شد.در زیر برخی از کاربردهای پتو نجات  را مشاهده خواهیم کرد:

  • محافظت در برابر سرما یا موارد هیپوترمی

برخی از پتوهای حرارتی تا 80 درصد از گرمای بدن ما را منعکس می کنند، بنابراین از خطر سرمازدگی یا هیپوترمی جلوگیری می کنند. باید به صورت زیر استفاده شود: قسمت نقره ای باید رو به فرد باشد تا گرمای بدن را حفظ و منعکس کند و از هیپوترمی جلوگیری کند. به یاد داشته باشید که تمام بدن خود را بپوشانید و سر خود را با کلاه بپوشانید زیرا گرمای زیادی در این ناحیه از بین می رود.

  • به عنوان بارانی یا سوله
اصول گام برداری صحیح
خواندن

در موارد شدید که طوفان شما را غافلگیر می کند، ورق حرارتی می تواند به عنوان پانچو – ضد آب – یا به عنوان پناهگاهی برای یک سفر کمپینگ بداهه استفاده شود، زیرا از مواد بسیار مقاوم و ضد آب ساخته شده است. این گزینه ایده آل نیست، اما ما را از آب و هوای بد محافظت می کند. برای جلوگیری از آسیب، از قسمت نقره ای آن که رو به روی خود است و نه به سمت بیرون استفاده کنید.

  • برای محافظت از خود در برابر گرما

پتوهای اضطراری برای محافظت در برابر سرما و گرما مفید هستند. به سادگی از طرف مقابل صفحه حرارتی، یعنی سمت نقره ای رو به بیرون استفاده کنید تا یک پناهگاه کوچک برای ایزوله شدن از خورشید، کاهش تب یا گرمازدگی ایجاد کنید. سمت نقره ای نور را از سولو منعکس می کند و داخل را خنک نگه می دارد.

  • به عنوان کیسه خواب یا تشک عایق

اگر فراموش کردید کیسه خواب به همراه داشته باشید یا کیسه خواب خیس شد، می توانید از پتوی اضطراری برای ساختن یک کیسه خواب استفاده کنید و خود را مانند یک کانلونی داخل آن بپیچید. رضایت بخش تر از خوابیدن در کیف خیس شما خواهد بود. همچنین می توانید پتو را بین کیف و کف قرار دهید تا رطوبت زمین به کیف شما نرسد و در طول شب آن را خشک و گرم نگه دارید.

  • به عنوان نشانه یا لباس انعکاسی

یکی دیگر از مزایای بزرگ ورق حرارتی این است که سمت نقره ای آن بسیار بازتابنده است. بنابراین، می تواند برای ارسال سیگنال به نقطه ای دور، یا هواپیما، با تکان دادن پتو در خورشید بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر در جاده های کوهستانی بدون شانه یا پیاده رو راه می روید، می تواند به سادگی به عنوان یک لباس بازتابنده استفاده شود تا در جاده دیده شود.

تفاوت طلایی و نقره ای بودن پتوی نجات

پتوی نجات

به طور کلی، هر دو پتوی نقره ای و طلایی برای انعکاس گرما و کمک به حفظ دمای بدن در شرایط اضطراری طراحی شده اند. با این حال، تفاوت اصلی بین این دو در مواد مورد استفاده و ویژگی های خاص هر یک نهفته است.

راهنمای سفر در پاییز و زمستان
خواندن

پتوی لایف نقره ای از مواد بازتابنده نقره ای ساخته شده است که به شدت قابل رویت است و خاصیت بازتاب حرارتی دارد. این پتوها به گونه ای طراحی شده اند که گرمای بدن را به داخل منعکس می کنند و از فرار آن جلوگیری می کنند و در نتیجه از شما در برابر سرما محافظت می کنند. آنها همچنین اغلب ضد آب هستند و در برابر رطوبت محافظت می کنند.

از طرفی پتوی لایف طلایی خاصیت بازتابی نیز دارد اما به جای نقره از ماده طلایی استفاده می کند. این گزینه بادوام تر، ضد آب است و عایق حرارتی بهتری نسبت به پتوی نقره ای دارد.

هنگام خرید پتوی نجات باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پتوی نجات

هنگام خرید پتوی نجات، برای اطمینان از ایمنی خود در آب باید به چند نکته توجه کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

  • گواهینامه ایمنی: مطمئن شوید که پتوی نجات گواهینامه های ایمنی مانند استانداردهای بین المللی ISO 12402-4 یا تایید گارد ساحلی را دارد. این تضمین می کند که محصول حداقل استانداردهای ایمنی را رعایت می کند.
  • اندازه و وزن: پتویی را انتخاب کنید که به اندازه و وزن فردی که از آن استفاده می کند، مناسب باشد. باید شناور کافی بدون محدودیت یا ناراحتی را فراهم کند.
  • بسته شدن و تنظیم: بررسی کنید که بسته شدن پتوی زندگی ایمن و قابل اعتماد باشد. بسته شدن سریع سگک معمولاً توصیه می شود. مطمئن شوید که پتوی نجات به درستی روی بدن قرار دارد و به راحتی سر نمی خورد.
  • جنس و دوام: یک پتوی زندگی از مواد مقاوم در برابر آب و بادوام انتخاب کنید. موادی مانند پارچه نایلون و پلی استر در پتوهای با کیفیت زندگی رایج هستند.
  • دید: اگر از پتوی نجات در شرایط کم نور استفاده می کنید، توصیه می شود که دارای عناصر بازتابنده یا مواد با دید بالا باشد تا به راحتی شناسایی شوید.
نمایندگی برند نورث فیس منیریه
خواندن

این پتو جهت موارد اضطرای ساخته شده و دو منظوره می باشد بدین معنی که شخص را در برابر سرما و گرما حفظ می نماید . اندازه آن در حالت جمع شده به اندازه کف دست می باشد ودر ابعاد باز شده 215×150 و 210×160 سانتیمتر است . جنس آن کامپوزیت و کوالیت است . کامپوزیت طبق تعریف انجمن متالوژی آمریکا به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند ماده مجزا که سطح مشخصی بین آنها وجود داشته باشد گفته می شود .

جزییات محصول:

ضد سرما و گرما
وزن :50 گرم
ابعاد باز: 160 در 210 سانتیمتر
عایق برای سرما و گرما حفظ دمای بدن تا سی درجه سانتیگراد زیر صفر ساخته شده از کامپوزیت و کوالیت
تکنولوژی انگلستان-ساخت چین

این پتو ضد سرما ، ضد آب ، ضد باد و ضد آفتاب است . سمت نقره ای آن جهت گرما و سمت طلایی آن جهت سرما استفاده می شود . 95% گرمای بدن را حفظ می کند . مدلی از این نوع پتو وجود دارد که در برابر آتش نیز مقاوم است . پتوی نجات را می توان در برنامه های کوهنوردی ، اسکی ، غارنوردی و حتی در مسافرت نیز به همراه داشت .

نحوه استفاده از پتو :

1- پتو را کاملاً باز کنید .

2- حدود 30 سانتی متر آن را زیر پای خود قرار دهید .

3- روی بدن کشیده و از پهلوها زیر بدن قرار دهید و مانند کیسه خواب استفاده نمایید .

این محصول در بازار ایران به دو صورت ساخت کشور چین و آلمان موجود می باشد.

، وزن 50 گرم پتوی ازجنس کامپوزیت کوالیت به اندازه کف دست (در حالت جمع) ابعاد 1.42 * 2.10سانتیمتر به نازکی کاغذ به گرمی چندین پتو 100% عایق ضد سرما ، بهترین وسیله برای (مسافران ، کوهنوردان ، اسکی بازان ، رانندگان ، سربازان ، مراکز نجات ، اورژانسها ) و یک همراه ضروری برای شما و افراد خانواده و تمام کسانی که در سرما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *